ingiltere vizesi ile ilgili sorular ve cevapları için doğru adres!

Bize ulaşın
Eski tip pasaportumu ne zamana kadar kullanabilirim?
Eski tip pasaportunuzu (çipli olmayan) 24 Kasım 2015 tarihine kadar kullanabilirsiniz. Ancak, ilk veriliş tarihi 10 yılı geçen eski tip pasaportlar kullanılamaz.
Yurt dışına çıkış harcını nereye yatırabilirim?
Yurt dışına çıkış harcı, çıkış kapılarında bulunan satış noktalarından yurtdışına çıkış harcı pulu alınmak suretiyle ya da vergi daireleri, gümrük saymanlıkları veya yetkili bankalara makbuz karşılığı ödenir. Yurtdışı çıkış harcını yatırırken TC Kimlik numaranız ve pasaport numaranız gerekmektedir. Yurtdışına çıkış harcını yatırdığınıza dair dekontu veya harç pulunu saklamanız ve yurtdışına çıkarken bu dekontu ibraz etmeniz gerekmektedir. Makbuz veya harç pulununuz çıkış noktasındaki görevliler tarafından onaylandıktan sonra yurtdışına çıkabilirsiniz.
Çipli pasaportumu bir yakınım teslim alabilir mi?
Başvuru sırasında muvafakatini belirteceğiniz kişiye imza karşılığında teslim edilebilmektedir.
Önceki pasaportumun geçerlilik süresi bitmediği halde çipli pasaport için başvurabilir miyim?
Evet. 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren e-pasaportlar uygulamaya konulduğu için, dilediğiniz zaman çipli pasaport başvurusunda bulunabilirsiniz.
Eski pasaportumun geçerlilik süresi çipli pasaportuma eklenecek mi?
Makinede okunamayan nitelikteki eski tip pasaportlar geçerlilik sürelerinin sonuna kadar kullanılabileceği gibi e-Pasaport başvurusunda bulunmanız halinde başvuru tarihi itibariyle geçerli olan süreleriniz çipli pasaportunuza kanuni süreyi aşmayacak şekilde harçsız olarak aktarılacaktır.
Eski pasaportumdaki geçerli oturum izni veya geçerli vizeyi yeni e-Pasaportum ile birlikte kullanabilir miyim?
e-Pasaportunuz size teslim edildiğinde, eski pasaportunuz usulüne uygun olarak iptal edilerek size iade edilmiş olacaktır.Genel itibari ile, iptal edilmiş eski pasaportunuzdaki geçerli oturum iznini veya geçerli vizeyi, bu izni veren makamların ülkelerine e-Pasaportunuzla birlikte yapacağınız direkt seyahatlerde kullanmanız yönünde bir sakınca olmadığı düşünülmektedir. Ancak, seyahatinizden önce, gideceğiniz ülke makamlarının bulunduğunuz ülkedeki temsilcilikleri ile irtibat kurmanız tavsiye edilmektedir.