ingiltere ticari vize başvurusu için danışmanlık ve başvuru hizmeti

Bize ulaşın

ingiltere-ticari-vize

ingiltere Ticari Vize nedir, kimler başvurabilir, şartları nelerdir, ne kadar sürede sonuçlanır?

İngiltere Ticari Vize kategorisi, kısa süreliğine Birleşik Krallık’a gelip iş yapmak isteyen kişilere yöneliktir. Birleşik Krallık’ta iş yapmak istiyor ve 18 yaşınızı doldurmuşsanız ticari vize kapsamında iş ziyaretçisi (business visitor) veya 18 yaşından küçükseniz çocuk ziyaretçi (child visitor) kategorisinde başvuru yapmanız gerekmektedir.

Herhangi bir toplantı veya iş görüşmesine katılmak, ticari anlaşma veya sözleşme görüşmek ve imzalamak üzere yapılan görüşmeler, iş potansiyelini ölçmek üzere saha araştırması yapmak, satın alınan mal veya hizmetin detaylarını incelemek, görüşmek, öğrenmek amaçlı ziyaretler, tır şoförleri, konferansa katılmak, toplantı veya görüşmelerde yardımcı olacak görevliler, tercüman, asistan vs., garanti kapsamında bulunan ve İngiltere’deki bir müşteriye satılan bir malın servisini yapmak, onarmak, düzeltme yapmak veya monte çalışmaları, fuara vs katılmak isteyenler vb. Yabancı haber medya temsilcileri ve sahada film ekibi üyeleri bu kategoriye dahildir.

ingiltere ticari vize başvurunuz reddedildiği takdirde itiraz hakkınız olmayacaktır.

Ancak, birtakım iş faaliyetleri yürütecekseniz veya eğitim alacaksanız puana dayalı sistem kapsamında başvuru yapmanız gerekir.

Prospective entrepreneur (girişimci adayı) kategorisi, Birleşik Krallık’taki bir işletmeye katılmak, Birleşik Krallık’ta bir işletme kurmak veya devralmak ve aktif olarak bir işletmenin yürütülmesinde yer almak üzere risk sermayedarları veya BK devlet daireleri ile görüşmeler yapan kişilere yöneliktir. Bu kategori bu kişilerin puana dayalı sistemin Tier 1 (Entrepreneur/Girişimci) kategorisi için finansal kriterleri karşılamak üzere finansman elde edebilmeleri için maksimum 6 ay süreliğine BK’ye girmelerine olanak verir.

Film ekibi

Yabancı bir şirket tarafından istihdam edilen yada ücreti ödenen bir aktör, yapımcı, yönetmen veya sadece bir sahada/yerinde çekim için bulunan bir teknisyen olmanız gerekir.

Yabancı medya temsilcileri

Yabancı bir şirket tarafından istihdam edilmeniz veya tarafınıza ücret ödenmesi ve yabancı bir neşriyat için bilgi topluyor olmanız gerekir.

Akademik ziyaretçi

 • Yabancı bir akademik kurumdan maaşlı izinde olmanız ve izninizi Birleşik Krallık’ta araştırma yapmak (örn.; bir kitap için araştırma yapmak) üzere kullanmak istemeniz veya
 • Birleşik Krallık’taki muadil bir kurum/kuruluşla resmi değişim anlaşmalarına katılan bir akademisyen (doktorlar dahil) olmanız veya
 • Araştırma, eğitim veya klinik uygulamada yer almak üzere gelen tanınmış bir kıdemli doktor veya diş hekimi olmanız gerekir.

(Özel bir araştırma şirketinden maaşlı izindeyseniz, akademik bir ziyaretçi olamazsınız. Sizin için uygun kategori, puana dayalı sistem kapsamında Tier 2 veya Tier 5’tir.

Ayrıca,

Çalışmanız/işiniz için herhangi bir BK kaynağından finansman almamanız (gider veya makul hizmet ödemeleri ve değişime dayalı ödemeler hariç); veya

Kabul edildiğiniz akademik faaliyet dışında başka bir işle meşgul olmamanız veya

Birleşik Krallık’ta normal bir pozisyonu veya gerçek bir boş kadroyu dolduruyor olmamanız gerekir.

Bir yurtdışı eğitim programı için öğrencilere eşlik eden ziyaretçi profesör

Yabancı bir akademik kurumda profesör veya öğretmen olmanız gerekir. Birleşik Krallık’tayken, gözetiminizde bulunan öğrencilere ev sahipliği yapan kurum ile sınırlı olmak şartıyla, az eğitim yüklenirsiniz. Ancak, yabancı akademik kurum tarafından istihdam ediliyor olmanız veya tarafınıza ödeme yapılıyor olması gerekir. Ayrıca, Birleşik Krallık’a yerleşme veya iş arama niyetinde olmamanız gerekir.

Din çalışanı

Bir konferansa katılmak, ziyaretiniz sırasında vaaz vermek veya dini çalışma yürütmek üzere ticari vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Yurtdışında ikamet ediyor olmanız ve Birleşik Krallık’ta görev alma, işe girme, tayin edilme niyetinde olmamanız gerekir.

Tanınan bir din için bir din çalışanı olarak bir kadro boşluğunu doldurmak üzere Birleşik Krallık’a gelmek istiyorsanız ve vaaz verecek ve dini çalışmalar yürütecekseniz, puana dayalı sistem kapsamında Tier 2 (Din Görevlisi) veya Tier 5 (Geçici İşçi – Din çalışanı) kategorilerine başvurmanız gerekir.

Danışman, eğitimci veya arıza giderici

Birleşik Krallık’taki müşteri/istek yapan firmanın ait olduğu bir yabancı şirkette çalışıyor olmanız gerekir. Ancak bu durum, Birleşik Krallık firması için istihdam anlamına gelmemelidir. Birleşik Krallık firmasının müşterileri için ücretli veya ücretsiz iş yapmamanız gerekir.

Spesifik, tek seferlik eğitim alan kişi

Eğitim:

 • İşvereniniz tarafından ya da işvereninizin Birleşik Krallık şubelerinden biri tarafından verilmeli ve
 •  İşbaşı eğitim olmamak şartıyla, Birleşik Krallık’ta kullanılan iş pratiği ve tekniklerini kapsamalıdır.

Yabancı bir şirketin tali çalışanı (ticari vize)

Geçici görevlendirme sağlayan Britanya şirketi ile sizi istihdam etmeye ve size maaş ödemeye devam etmesi gereken yabancı işvereniniz arasında mal veya hizmet (kurumsal ilişki hariç) sözleşmesi olmalıdır. Bazı durumlarda puana dayalı sistem kapsamında Tier 2 veya Tier 5 kategorisine başvurmanız gerekebilir.

Klinik Staj/Diş hekimliği gözlem stajı yapacak doktorlar

Gerçek bir tıp ya da diş hekimliği fakültesinden mezun olup klinik staj veya diş hekimliği gözlem stajı pozisyonu ile ilgili yazılı bir belgeyi sunmanız gerekir. Bu belge;

 • Hastaların tedavisini değil, sadece gözlemi içermelidir ve
 • Ücretsiz olmalıdır.

PLAB testine girecek doktorlar

 • gerçek bir tıp okulundan mezun olmak
 • Birleşik Krallık’ta PLAB testine girme niyetinde olmak
 • PLAB testine girme ehliyetini veya onaylı test tarihini kanıtlayan yazılı bir belge sunmak mecburidir.

Diğer İş İnsanları (ticari vize)

Aşağıda sıralanan ‘izin verilen faaliyetleri’ yürütmek için de Birleşik Krallık’a iş ziyaretçisi olarak gelebilirsiniz:

 • Toplantılara ve konferanslara katılmak (Birleşik Krallığa gelmeden önce planlanan görüşmeler)
 • İş planlamaları ve ticari anlaşma yapmak veya sözleşme görüşmelerinde bulunmak
 • Durum denetimi gerçekleştirmek
 • Saha  ziyaretleri gerçekleştirmek
 • Yurtdışından yolcu ve mal getirmek (örneğin, uluslararası güzergahta çalışan kamyon ya da yolcu otobüsü şoförleri),
 • Tur grubu taşıyıcısı olarak bir tur kafilesine eşlik etmek (Birleşik Krallık dışından bir şirkete bağlı çalışması ve kafileyle birlikte Birleşik Krallık’ı terk etmesi şartıyla)
 • Ticari amaçlı olmayan bir konferansta tek seferliğine konuşmacı olarak görev yapmak,
 • Firmanın ürünlerini garanti kapsamında tamir etmek ve bakımını yapmak üzere yabancı bir üreticiyi temsil etmek,
 • Satınalma ve tedarik sözleşmesi çerçevesinde tek parçada teslimatı yapılamayacak kadar ağır makineleri monte etmek ve kurmak üzere yabancı bir makina imalatçısını temsil etmek,
 • Misafir iş insanları için tercüme hizmeti vermek (Yabancı bir şirkete çalışıyor olmak ve sadece ziyaretçi şirket yetkilisine bu hizmeti vermek üzere gelmek koşuluyla),
 • Yabancı menşeli makinalarını monte veya demonte etmek, kurmak, servisini yapmak, tamir etmek veya tavsiyelerde bulunmak üzere en fazla 6 aylığına montör olarak (montajcı veya servis görevlisi gibi) görev yapmak,
 • Bir Birleşik Krallık şirketinde istihdam edilmiyor olmak şartıyla (toplantıya katılmanız karşılığında ücret ödeseler bile), yönetim kurulu üyesi olarak Birleşik Krallık’ta yönetim kurulu toplantılarına katılmak ve,
 • Ürünlerini kurmak, kusurlarını gidermek veya yükseltmek amacıyla bir bilgisayar yazılımı şirketini temsil etmek. Ayrıca, bir Birleşik Krallık müşterisinin gereksinimleri/şartları hakkında brifing almak amacıyla da iş ziyaretçisi olarak Birleşik Krallık’a gidebilirsiniz. – Ancak, uzmanlığınızı potansiyel bir müşterinin gereksinimlerini detaylı şekilde değerlendirmek amacıyla kullanacaksanız bunu danışmanlık olarak kabul ettiğimiz için puana dayalı sistem kapsamında bir vizeye başvurmanız gerekir.

Girişimci adayı (ticari vize)

Birleşik Krallık’a girişimci adayı olarak gelmek için asıl amacınızın Birleşik Krallık’taki bir işletmeye katılabilmeniz, kurabilmeniz veya devralabilmeniz ve işletmesinde aktif olarak yer alabilmeniz için finansman elde etmek olması gerekir.

Aşağıdaki kurum/kuruluşlardan bir veya daha fazlasının başvurunuzu destekliyor olması ve söz konusu işinize finansman sağlamayı düşünüyor olduğunu gösterebilmeniz gerekir:

 • Finansal Hizmetler Kurumu tarafından düzenlenen bir veya daha fazla tescilli sermayedar firma;
 • UK Ticaret & Yatırım websitesinde ‘onaylı’ olarak listelenen bir veya birden fazla BK tohum aşaması finansman yarışması veya
 • Bir veya birden fazla Birleşik Krallık devlet dairesi.

Söz konusu toplam finansman tutarının 50.000 Sterlinden az olması gerekir.

Ziyaretiniz sırasında aşağıdaki faaliyetlerden birini yürütme niyetinde olmanız gerekir:

 • Birleşik Krallık’a varmanızdan önce ayarlanmış görüşmeler dahil, toplantı (Birleşik Krallık’ta ayarlanabilir) veya konferanslara katılmak;
 • Promosyonel olup doğrudan halka satış içermemesi koşuluyla ticaret fuarlarına katılmak, ticari sözleşmeleri görüşmek veya imzalamak ve benzeri;
 • Gerçek bulma görevleri yürütmek; saha ziyaretlerinde bulunmak;
 • Mal satınalma, detaylarını kontrol etme veya inceleme;
 • Ticari kaygı taşımayan bir ‘tek seferlik’ konferansa konuşmacı olarak katılmak ve
 • Söz konusu ticari faaliyetiniz ile ilgili personel alımı yapmak.